Court Schedule, Sunday, August 2

For those of you following along at home, please remember that there are two Courts scheduled for Sunday, August 2, at Pennsic War.

Opening Ceremonies at 9:00 a.m.
Battlefield Court at 2:30 p.m. (will start immediately after the Century Battle concludes). This Court will include the Children’s Toy Box and Newcomer Tokens.

Unofficial Court Report for Great Northeastern War XXIX

Their Royal Majesties King Omega V & Queen Etheldreda IV held a number of courts at Great Northeastern War, held in the Province of Malagentia July 9 – 12. The Gazette thanks the Reporting Herald, Hofdame Maria von Ossenheim, Eastern Crown Herald, Master Ernst Nuss von Kitzigen, and Brigantia Herald, Master Ryan McWhyte for providing the following list of business conducted at those courts.

Eastern Crown Herald, Master Ernst Nuss von Kitzigen, and Brigantia Herald, Master Ryan McWhyte for the following update.

On the battlefield, Friday Evening

11224662_1510704772552805_1221529264300024019_o

Lord Gaius Claudius Valerianus discusses buttons with the crown. Photo courtesy of Lord Brendan Crane.

Thomas de Marr
Award of Arms
Scroll by Constance de St Denis

Constancia de Vianne
Order of the Terpsichore

Gaius Claudius Valerianus
Metalsmith to the Crown
Scroll by Svea the Short-sighted

Boden Henebry
Queen’s Order of Courtesy

Her majesty presents Lord Gryffyd Abernathy with the Order of the Manuche. Photo courtesy of Lord Brendan Crane.

Her majesty presents Lord Gruffyd Abernathy with the Order of the Maunche. Photo courtesy of Lord Brendan Crane.

Gruffyd Abernathy
Order of the Maunche
Scroll by Heather Rose DeGordoun

Gaeira Aggadóttir
Order of the Maunche
Scroll by þóra Eiríksdóttir

Conall an Doire
Order of the Silver Crescent
Illumination by Dosalena Sophia della Mirandola

Fionnghuala inghean Mhic Ceallaigh
Order of the Silver Crescent
Scroll by Éadaoin Chruitire

Finan MacBressail
Order of the Silver Crescent
Scroll by Katrusha Skomorokh

Ane du Vey is sent to sit vigil for the Order of Chivlary. Photo courtesy of Lord Brendan Crane.

Ane du Vey is sent to sit vigil for the Order of Chivlary. Photo courtesy of Lord Brendan Crane.

Royal Encampment, Friday Night

Tiberivs Ivlivs Rvfvs
Queen’s Award of Esteem

Aiden von Sommerfeldt
Award of Arms
Scroll by Agatha Wanderer and Mistress Nest verch Tangwistel

Edward Vielfrau
Award of Arms

Ro Honig Von Summerfeldt
Metalsmith to the Crown

Ellice de Valles
King’s Order of Excellence

Syr Arturus of Aranmore
King’s Order of Excellence

Sir Marcus Blackaert
Swore oath of Fealty

Symonne aus Chevaux d’Or
Queen’s Order of Courtesy

Ro Honig Von Sommerfeldt
Baroness of the Court
Scroll by Vettorio Antonello

Godric Fitzedmond
Order of the Sagittarius
Scroll by Nest verch Tangwitel

Fionn Mac Con Dhuibh
Baron of the Court, Grant of Arms
Scroll by Katrina MacCullauch

Birna Svensdotter
Award of Arms
Scroll by Lillian atte Valeye

On the battlefield, Saturday Morning

Tiberivs Ivlivs Rvfvs
Order of the Maunche

Lasair An Dunaidh
Award of Arms
Aaradyn Ghyoot

Cailte Crobdurg MacScandal
Award of Arms
Christiana Crane

Keepers of Athena’s Thimble
Presented the Queen’s Gift

Saruca bint Lazari
Award of Arms
Scroll by Constance de St Denis

Heinricus von Rüdesheim
Award of Arms
Scroll by Harold von Auerbach

Mellisend La Blanche de Bretgne
Award of Arms
Scroll by Harold von Auerbach

Arnora Bjolfrsdottir
Award of Arms
Scroll by Magdalena von Kirschberg

Kathryn Foxburrow
Award of Arms
Scroll by Magdalena Lantfarerin

Chelsey of Gloucester
Award of Arms

Magnus Surtsson
Award of Arms
Scroll by Eowyn Eilonwy of Alewife Brook

Doccia Vacha
Award of Arms
Shoshana Gryffyth

Sigrida Arnsdotti
Award of Arms
Illumination by Lorita de Siena and calligraphy by Nest verch Tangwistel.

Bison of Thunder
Award of Arms
Scroll by Edward MacGyver dos Scorpos

Nicol mac Donnachaidh
Award of Arms
Scroll by Sorcha Dhocair inghean Uí Ruairc

Vivien De Valois
Award of Arms
Scroll by Mari Clock van Hoorne

Lucie Lovegood of Ramsgate
Baroness of the Court; Grant of Arms
Scroll by Edward MacGyver dos Scorpos

Quentus Quintillius Mortis
Burdened Tyger – Backlog
Scroll by Ivan Ulrickson

Sile Dhubh inghean Mhic an Mhadaidh
Order of the Maunche
Scroll by Robin dit Dessaint

Cellach Dhonn inghean Mhic an Mhadaidh
Order of the Maunche
Scroll by Robin dit Dessaint

Gavin von Abentrot
Order of the Tygers Combatant
Scroll by Borujin Acilaldai

Editors of the East Kingdom Gazette ***
Queen’s Award of Excellence

Yzabell du Perche
Queen’s Award of Excellence

Elvira Violante Ballesteros
Queen’s Award of Excellence

Bryn Millar
Queen’s Award of Excellence

Saruca bint Lazari
Queen’s Award of Excellence

Ané du Vey
Order of Chivalry (Knight)
Scroll by Katherine Stanhope; words by Aneleda Falconbridge

Fencing Field, Saturday Afternoon

11722334_1510909545865661_4790031020162093512_o

Borujin Acilaldai recieves a writ to sit vigil for the Order of Defense. Photo courtesy of Master Albert Faulke of Sandford

Bryn Millar
Order of the Silver Rapier

Cedric of the Floppy Hat
Order of the Silver Rapier
Isa of Ruantallan

Remy Delamontagne de Gascogne
Order of the Golden Rapier
Scroll by Rhonwen Glyn Conwy

Alianor Rowan
Order of the Golden Rapier

Borujin Acilaldai
Writ for the Order of Defence
Scroll by Kayleigh Mac Whyte

Archery Field, Saturday Afternoon

Alexandra Krakkensdottir
Recognition of the rank of Master Bowman

Anya Ramones
Award of Arms
Scroll by Mari Clock van Hoorne

Velikail of Deltuva
Award of Arms
Scroll by Nyfain merch Cohel

At the barn, Saturday Evening

Durkin McWard
Order of the Tygers Combattant

Terren of Tir
Writ for Order of the Laurel
Scroll by Faolán an Screcain

Caitlin Fraiser
Order of the Laurel
Scroll by Solskinn of Smoking Rocks

Astryda Borowska
Order of the Laurel
Words by Harold von Auerbach; calligraphy by Alexandre St Pierre; illumination by Camille des Jardins

Deirdre Planchet
Order of the Pelican
Illumination by Eleanore MacCarthaigh; calligraphy by Alexsei Dmitriev; words by Harold von Auerbach

Leonete D’Angely
Order of the Pelican

Maria Pagini
Writ for Order of the Pelican
Scroll by Henna Sinclair

Juan Lazaro Ramirez Xavier
Writ for Order of the Pelican
Scroll by Ryan Mac Whyte

Edward MacGyver dos Scorpus
Order of Chivalry (Knight)
Calligraphy and illumination by Kayleigh Macwhyte; words by Richard Crowe

 

*** The Following Lists the Editors of the East Kingdom Gazette
Catrin o’r Rhyd For
Anastasia
Bess Darnley
A’isha bint Jamil
Tola knityr
Ose Silverhair
Katherine Barr of Cumberland
Martyn de Halliwell
Mylisant Grey
Ástríðr Sigrun Úlfkelsdóttir
Donovan Shinnock
Ygraine of Kellswood
Aurelia Rufinia
Mari Clock van Hoorne
Leonete D’Angely
Aildreda de Tamworthe
Jean Paul Ducasse

Unofficial Court Report Southern Region War Camp and King and Queen Archery Championship

Their Royal Majesties King Omega V and Queen Etheldreda IV held Court at Southern Region War Camp and King and Queen Archery Championship, in the Barony of Carillion on May 30. The Gazette thanks Reporting Herald Baron Ernst Nuss von Kitzingen and additional Court Heralds Lady Juliana le Chaluner, Mistress Gwenhwyfar Dinas Emrys, Master Malcolm Bowman, Master Ryan McWhyte, Baron Goerijs Goreszoon, and Lady Erna Mani, for providing the following list of business conducted.
1. Kaia Zimmerman  AoA   – Scroll  i:Kis Marika c:Jonathan Blaecstan

2. Katrina Zimmerman  AoA   – Scroll  i:Kis Marika c:Jonathan Blaecstanl

3. Selly Zimmerman  AoA  –  Scroll i:Lillian atte Valleye c:Jonathan Blaecstan

4. Mathias Zimmerman  AoA  – Scroll i:Lillian atte Valleye c:Jonathan Blaecstan

5. Simeon de Alcaçar  AoA  – Scroll Magdalena Lantfarerin

6. Dionise O’Towie  AoA  – Scroll i: Shoshana Gryffyth c:Marietta

7. Douglas O’Conchobhair  Tyger’s Cub – Scroll Katherine Barr

8. Alexander O’Conchobhair  Tyger’s Cub  – Scroll Nyfain merch Cohel

9. Benjamin of Serpentius  Award of Gilder  – Scroll Christina Crane

10. Jacob of Serpentius  Award of Gilder – Scroll i: Agatha Wanderer

11. Maria Charriez  AoA & Seamstress to the Crown  – Scroll Nest verch Tangwistel

12. Marjorie De Catesby  Seamstress to the Crown  – Scroll Ellesbeth Donofrey

13. Evalina Von Schaideg  AoA  -Scroll Sorcha Dhocair inghean Uí Ruairc

14. Li Kung Lo  Queen’s Archery Champion  – Scroll Lassar ingen Aeda

15. Jehannine de Flandres  King’s Archery Champion  – Scroll Lassar ingen Aeda

16. Children Assembled –  Royal Toy Box

17. Elglin of House Eagle   Weaver to the Crown  – Scroll Eowyn Eilonwy of Alewife Brook

18. Luned Gwyn  Silver Crescent  – Scroll Kis marika

19. Alison Wodehalle  Silver Crescent  – No Scroll

20. Rainillt Leia de Bello Marisco  Silver Crescent  – Scroll  þóra Eiríksdóttir

21. Ryouko’jin Of-The Iron-Skies  Maunche – Scroll  Mayuki Yuri

22. Margretha Fauvelle  Maunche   – Scroll Marti Palotzi

23. Ciaran Ua Meic Thire  AoA   – No Scroll

24. Thomas de Castellan   Master of Defense  – Scroll  Eleanor Catlyng

25. Fearghus O’Conchobhair   Court Baron with Grant   – Scroll Heather Rose du gordoun

26. Christina Jenevra de Carvalhal   Court Baroness with Grant – Scroll i:Melisande of the Griffon Wood c: Jonathan Blaecstan

27. Jehannine de Flandres   Laurel  – Scroll Kaleigh MacWhyte

28. Lillian atte Valeye   Court Baroness with Grant  – Scroll Nest verch Tangwistel

29. Ionness Aurelius Serpentius  Chivalry  – Scroll  Ro Honig von Somerfeldt

Unofficial Court Report for Iron Bog Investiture and King and Queen Rattan Championship

Their Royal Majesties King Omega V and Queen Etheldreda IV held Court at Iron Bog Baronial Investiture and King and Queen Rattan Championship, in the Barony of Iron Bog, on June 13. The Gazette thanks Reporting Herald Baron Ernst Nuss von Kitzingen, and additional Court Heralds Lady Maria von Ossenheim, Master Ryan McWhyte, Master Malcolm Bowman, Lady Elena de los Libros, and Master Rowen Cloteworhty, for providing the following list of business conducted.

colin marionDuring the morning court, Baron Collin Monro of Tadcaster and Baroness Marion del Okes said their farewells before retiring to their estates. A thank you scroll for Baroness Marion, scroll by Elisabeth Greenleaf, was presented.  A Court Barony with Grant of Arms was presented to Baron Collin, in the form of a stained glass award made by Conor O Ceallaigh.  However, their Majesties were not yet done with Collin, as he was then presented with a Writ for Pelican, scroll by Brangwyne of Wentworth.

creatureWith much joy, Lady Creatura Christi of Oakes was invested as Baroness Iron Bog.  A scroll by Rhonwen Glyn Conwy was presented to Baroness Creatura.

A Writ for Pelican was presented to Gisela Szabo. Duchess Sedalia MacNare was presented with both the Queen’s Award of Excellence as well as the King’s Award of Excellence.  Amy Webbe was inducted into the King’s Order of Excellence, scroll by Nest verch Tangwistel.  Elena de los Libros was received her Award of Arms (scroll illumination by Svea the Short-sighted, calligraphy by Faolán an Sccreccain and wording by Nest verch Tangwistel) and was made the East Kingdom Emissary to Trimaris (scroll illumination by Svea the Short-sighted, calligraphy by Faolán an Sccreccain and wording by Ernst Nuss von Kitzingen).

The following awards were issued during the remainder of the day:

  • Asa in Svarta, Order of Silver Crescent, scroll by Sunnyvale Or stung
  • Alexandra Ivasheva, Award of Arms, scroll by Cezilia Raposa
  • Anna Von Baden, Award of Arms, scroll by Eloise of Coulter
  • Arne Ulriksson, Award of Arms, scroll by Eloise of Coulter
  • Lord Bob

Robert (called Bob) of Iron Bog, Award of Arms, scroll illumination: Shoshana Gryffyth c: TBD (Pictured)

  • Caitrina Fraser, Award of Arms, scroll by Sorcha Dhocair inghean Uí Ruairc
  • Sorcha Dhocair inghean Uí Ruairc, Burdened Tyger, scroll by Aaradyn Ghyoot
  • Thorolf Egillsen, Burdened Tyger, scroll by Catarina Giaocchini
  • Ronan FitzRobert, Burdened Tyger, scroll by Mari Clock van Hoorne
  • Jamilia al-Suba al-Hadid min Bhakail, Court Barony with Grant of Arms, scroll:  C: Astrid Faelin, I: Nissim aven Darmon, W: Sabine de Kerbriant and Rowen Cloteworthy
  • Declan Gobha, Silver Rapier, scroll by Ellesbeth Donofrey
  • Eldrich Gaiman, Silver Rapier, scroll by Vettorio Antonello
  • Gifts from Caid were presented by William & Una Ambassadors from Caid
  • Gift from Atlantia was presented by Gisela vom Kreuzbach, ambassador from Atlantia
  • Culann Mackinnon, King’s Rattan Champion, scroll by Jan Janowicz Bogdanski
  • Matthias Grimwald, Queen’s Rattan Champion, scroll by Jan Janowicz Bogdanski
  • Bronwen Rose of Grayling, Order of the Laurel, scroll by Alexandre Saint Pierre
  • Asa in Svarta, Order of the Laurel, scroll by Nest verch Tangwistel
  • Talan Gwyllt, Court Barony with Grant of Arms, scroll by Lada Monguligin
  • Hermina de Pagan, Burdened Tyger, scroll by Eleanor Catlyng
  • Magnus deLondres, Burdened Tyger, scroll by Mari Clock van Hoorne
  • Helena Lundonie, Burdened Tyger, scroll by Mari Clock van Hoorne
  • Damiana Almódovar, Burdened Tyger, scroll by Aesa Lokabrenna Sturladottir
  • Juliana von Altenfeld, Burdened Tyger, scroll by Aesa feilinn Jossursdottir
  • Gisela Szabo, Order of the Pelican, scroll by Sarra the Lymner
  • William Graham of Edinburgh, Court Barony with Grant of Arms, scroll by Heather Rose duGordoun
  • Jean Xavier Boullier, MoD, scroll by Nataliia Anastasiia Evgenova

Pennsic Performing Arts Schedule

Tags

, ,

You could be in one of these seats!

You could be in one of these seats!

Once again Lady Lorelei Skye, Dean of the Performing Arts College at Pennsic, has shared the final schedule for Pennsic Performing Arts – and invites you to enjoy the many new and returning performers, events, and more!. The opportunities for entertainment of all sorts are plentiful and varied. You can find the entire schedule below, or it can be viewed at the Pennsic website. Continue reading

Unofficial Court Report: Northern Region War Camp

Their Royal Majesties King Omega V and Queen Etheldreda IV held Court at Northern Region War Camp, in the Shire of Glenn Linn on July 4. The Gazette thanks Reporting Herald Lady Maria von Ossenheimn for providing the following list of business conducted.

1. Sophia of Ragnesfolke, AoA, Scroll by Aesa feilinn Jossursdottir

2. Lisabetta Vidova de Allesandro, AoA, Scroll by Leonete d’Angely

3. Kit de Coldwood, AoA, Scroll by Onóra ingheann Uí Rauirc

4. Anna Dokeianina Syrakousina, Seamstress to the Crown, Scroll by Brangwyne of Wentworth

5. Olivia Baker, Burdened Tyger, Illumination Robert of Stonemarche Words: Aislinn

6. Finnguala ingen Neill meic Chuircc, Burdened Tyger, Illumination Robert of Stonemarche Words: Aislin

7. Rory MacLellan CB with GoA, Scroll by Shadiyah Al-Zhara

8. Kamini, CB with GoA

9. Vladimir Bathory, CB with GoA

10. Ophelia of Serpentius, CB with GoA, Scroll by Aleksei Dmitriev

11. Albert Faulke of Sandford, Golden Rapier, Scroll by Aesa Lokabrenna Sturladottir

12. Marguerite ingen Lachlainn, Silver Rapier, Scroll by Heather Rose DeGordoun

13. Alesone Gray of Cranlegh, Silver Rapier, Scroll by Nest verch Tangwistel

14. Christophe de Frisselle, OSC

15. Geoffrey de Tosni, OSC

16. Nathaniel Wyatt, OSC, Scroll by Charis Accipiter

17. Geoffrey de Tosni, Maunche Scroll by Lada Monguligin

18. Yvan Wolvesbane, Maunche Scroll by Ignacia la Ciega

19. Aiden of Coldwood Writ for Chivalry, Scroll by Jan Janowicz Bogdanski

20. Ketilfastr Thorkilson Writ for Chivalry Scroll by Catarina Giaocchini

21. Marietta da Firenza CB with GOA, Scroll by Nest verch Tangwistel

22. Ogedei Becinjab, Writ for MoD Scroll by Eleanor Catlyng

23. Pascual del Mar MoD, Illumination: Melisande of the Griffon Wood Calligraphy: Jonathan Blaecstan Words: Alys Mackyntoich

24. Caine Ramsey MoD Illumination: Adrienne d’Evreus, Calligraphy: by Alexandre St. Pierre, Words: Alys Mackyntoich

25. Jean Paul Ducasse MoD Scroll by Jonathan Blaecstan

UPDATED Pennsic Court Schedule

There was a minor error in yesterday’s Court Schedule. The Correct Court List is as follows:
SUNDAY, AUGUST 2:
Opening Ceremonies at 9:00 a.m.
Battlefield Court at 2:30 p.m. (will start immediately after the Century Battle concludes). This Court will include the Children’s Toy Box and Newcomer Tokens.
MONDAY, AUGUST 3:
Small Court with two Elevations before Rapier Battle at 12:00 noon
TUESDAY, AUGUST 4:
Short Battlefield Court  at 12:30 p.m.
WEDNESDAY, AUGUST 5:
Main Court at 6:00 p.m. in the Barn
FRIDAY, AUGUST 7:
Short Court on the Battlefield at 12:00 noon
Closing Ceremonies at 4:00 p.m.
I apologize for the typos in yesterday’s post.

Unofficial Court Report for Dinner at the Kasbah

Their Royal Majesties King Omega V and Queen Etheldreda IV held Court at the Dinner at the Kasbah, in the Barony of Ruantallan on June 20. The Gazette thanks Reporting Herald Baron Ernst Nuss von Kitzingen and additional Court Herald Lady Maria von Ossenheim, for providing the following list of business conducted. Here is the Unofficial Court Report. (Additional items of business supplied by Mistress Bess Darnley)

The Court opened with Baron Guthfrith and Baroness Isobel of Ruantallan swearing fealty to the Crown, after which they opened a brief court to award new-comers tokens to the populace in attendance for whom this was a first event or a first visit.

Baron Guthfrith Yrlingson & Baroness Isobel Mowbray swear fealty.

Baron Guthfrith Yrlingson & Baroness Isobel Mowbray swear fealty. Photo courtesy of Lady Cat Lennox

Then began the business of the Royal Court. First to be called in was Augustine the Treacherous who, after explaining how he received this descriptor, was awarded a Tyger’s Cub. Scroll: Illumination by Laurentia of Caledonia, Calligraphy by Nest verch Tangwistel.

The children in attendance were then summoned into court and a game of chase Lord Spurius with the toys ensued. He lead them on a merry chase but soon he was subdued and toys were received by all the young people who ran him down.

Augustine receives his Tyger's Cub - photo courtesy of Lady Cat Lennox

Augustine receives his Tyger’s Cub – photo courtesy of Lady Cat Lennox

Next called was Sir Gareth Grey de Wilton who swore fealty to the Crown.  Syr Yesungge Altan was then  presented with his peerage coat, not having received this item of regalia upon his elevation in 2007.

The following people were called and the awards bestowed in absentia, to be given out by the Baron and Baroness of Ruantallan at their next court:

Juliote de Castlenou D’Arry   –    AoA  Scroll by Svea the Short-sighted

Mairead of Ruantallan –  AoA  Scroll by Inga Torgandottir

Alison nic Angus –  AoA  Scroll by Elena O’ Sirideain.

Greta Thorfinsdottir  – Maunche Scroll by Robin dit Dessaint

Mistress Zanetta Gavlinne Angiolieri  was called forth and awarded a Queen’s Order of Courtesy, then the Queen gave the staff of Dinner at the Kasbah her personal tokens.

Next to be called before the throne was Ellice de Valles who was made a Baroness of the Court. Scroll: Words by Conogan mab Rioc , Calligraphy & Illumination by Mergriet van Wijenhorst.

Baroness Ellice de Valles - photo courtesy of Lady Cat Lennox

Baroness Ellice de Valles – photo courtesy of Lady Cat Lennox

Katherine Murray, Tir Mara Prince’s Champion of A&S, was called forth and, shortly there after, the rest of the maunches assembled joined this newest recipient. Scroll by Nest verch Tangwstel

Lastly, Their Majesties had Hedda Bonesetter called forward and she, too, was presented with a coronet and made Baroness of the Court.

Baroness Hedda Bonesetter - photo courtesy of Lady Cat Lennox

Baroness Hedda Bonesetter – photo courtesy of Lady Cat Lennox

Unofficial Court Report War of the Roses

Their Royal Majesties King Omega V and Queen Etheldreda IV held Court at The War of the Roses, in the Barony of Concordia of the Snows on May 23. The Gazette thanks Reporting Herald Baron Ernst Nuss von Kitzingen, and additional Court Heralds Lady Maria von Ossenheim, Lord Yehuda ben Moshe, and Master Ryan McWhyte, for providing the following list of business conducted.

1. Goerijs Goriszoon Silver Crescent, scroll by Nest verch Tangwistel

2. Adam de Gallus Maunche, scroll by Jonathan Blaecstan

3. Katrusha Skomoroch Maunche, scroll by Lada Monguligin

4. Celia of Midland Vale Tyger’s Cub i: Edelfuica Diadre c: Nest

5. Gwwendolyn of Midland Vale Tyger’s Cub i: Margaret Twygge c: Nest

6. Newcomers to the SCA Presented with tokens

7. Marjorie de Catesby Court Barony with Grant, scroll by Conrad Connor MacAllyn

8. Marcus Isenax Award of Arms, scroll by Magdalena Lantfarerin

9. Loretta de Siena Presentation

10. The Baroness of Concordia, Lylie of Penhyll Presentation

11. Concordian Brewers Guild Presentation

12. Aislinn Chiabac Court Barony with Grant, scroll by Svea the Shortsighted w: Muirgheall

13. Gwenhwyfar atte Lake Award of Arms, scroll by Henna Sinclair

14. Maria de Moura, also known as Seonaid MacPhie Court Barony with Grant, scroll by Aleksei Dmitriev

15. Bakkar al-Bukhari, called Bruka the Saracen Court Barony with Grant, scroll by Eleanor Catlyng

16. Melisande of the Griffon Wood Laurel, scroll by Vettorio Antonello

17. Nadezhda Voronova or Nadia Laurel, scroll by Altani Khatagidai

 

NOTE: There are several Court Reports that will come out, most without photographs.

Follow

Get every new post delivered to your Inbox.

Join 2,420 other followers